News

Nowoczesne stolarstwo

Spoglądając na zawód stolarza na przestrzeni lat, odnotować można olbrzymie zmiany, jakie miały miejsce. Sposób, w jaki wykonywane są meble zetknął się z nowoczesną technologią, po czym dawna sztuka rzemieślnicza przestała odgrywać tak ważną rolę.

Obecne maszyny do obróbki drewna są tak wysoce rozwinięte, że zamiast ręcznej obróbki, programujemy urządzenie, które następnie wykona całą pracę w mgnieniu oka. Pośrednim elementem są najczęściej spotykane maszyny, które do obsługi wymagają przeszkolonego operatora. Jednakże patrząc na szybki rozwój technologii, zastanowić się można, czy z czasem automatyczne maszyny całkowicie przejmą branżę stolarską?

Oczywiście są co do tego argumenty świadczące, że dalej lokalni fachowcy, którzy ręcznie wykonują pracę będą częściej wybierani, aniżeli wielkie zakłady produkcyjne. Aby spróbować odpowiedzieć na postawione pytanie, przeanalizujmy wszystkie za i przeciw.

Tradycyjne stolarstwo kontra nowoczesna technologia

Gdzie powinien udać się klient, który chce umeblować swoje mieszkanie? Czy korzystniej będzie skorzystać z usług lokalnego stolarza, czy może lepiej udać się do znanych sieciówek produkujących meble hurtowo. Poniżej przedstawiamy małe porównanie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: cena, czas, jakość wykonania.

Stolarz

  • Cena – jest to kwestia dyskusyjna, gdyż jeżeli zażądamy mebli z materiałów wysokiej jakości to musimy się liczyć z proporcjonalnie większymi kosztami. Minusem przemawiającym przeciw, jest fakt, że dobry fachowiec często zasugeruje cenę znacznie wyższą niż zakup mebli od przedsiębiorstwa produkującego meble hurtowo.
  • Czas – realizacja zamówienia będzie zależeć od wielkości i skomplikowania projektu oraz nakładu pracy, jaki do wykonania ma stolarz. Czynnik ten wypada zdecydowanie na korzyść drugiej strony barykady.
  • Jakość wykonania – zależy od doświadczenia i profesjonalizmu stolarza oraz od ceny, jaką jesteśmy w stanie zainwestować w materiały. Stanowczo za przemawia tutaj szczegółowe dopasowanie do wymagań. W większości przypadków jakość ta jest dużo wyższa niż u konkurencji.

Przedsiębiorstwo produkcyjne

  • Cena – niższa, ze względu na hurtową produkcję przy użyciu nowoczesnych maszyn.
  • Czas – bardzo szybka realizacja zamówienia.
  • Jakość wykonania – z tym bywa różnie. Elementy produkowane masowo nie zawsze odznaczają się wysoką jakością. Szczególnie, jeżeli producentowi zależy na wytworzeniu produktu, przy jak najniższym nakładzie finansowym na użyte materiały. Należy uwzględnić jednak bardzo długi okres gwarancji na zakupione elementy.

Finalny werdykt

Jednoznacznie stwierdzić czy nowoczesna, hurtowa produkcja pokonała lokalne usługi świadczone przez fachowców się nie da. Mimo iż, duże przedsiębiorstwa produkcyjne zachęcają niższą ceną i krótszym czasem realizacji, to wciąż ludzie wolą skorzystać z usług stolarza i mieć wymierzony co do szczegółu, swój własny, unikalny projekt.

Kwestia pozostaje sporna, aczkolwiek jeżeli weźmiemy pod uwagę stały rozwój maszyn stolarskich takich jak frezarka, tokarka czy pilarka to z czasem ręczne wykonywanie prac nie będzie równało się w żadnym stopniu 

Facebook

Czy artykuł był przydatny?