News

Jak przechowywać drewno kominkowe?

Każdy, kto jest posiadaczem tradycyjnego kominka, musi znaleźć odpowiedni sposób na przechowywanie opału. Nie może być on narażony na zawilgocenie i rozwój pleśni, ponieważ w innym przypadku utraci swoje właściwości użytkowe. Jak i gdzie przechowywać opał kominkowy?

Tradycyjny kominek wymaga przechowywania opału

Konieczność zgromadzenia materiału, który posłuży do palenia w kominku, jest uznawana za jedną z wad tego rozwiązania. Jednak żywe płomienie tańczące w palenisku, charakterystyczny odgłos spalanych polan czy w końcu typowy zapach to zalety prawdziwego kominka, którym trudno się oprzeć.

Do palenia w kominku najczęściej wykorzystujemy drewno, choć coraz częściej stosuje się również brykiet oraz pellet. Te ostatnie są najczęściej sprzedawane w szczelnych opakowaniach, co częściowo ułatwia zabezpieczenie ich przed szkodliwymi czynnikami. Najwięcej trudności przysporzy nam natomiast przechowywanie drewna. Jak należy to robić?

Drewno kominkowe wymaga wysuszenia

Aby drewno nadawało się do użycia w kominku, jego wilgotność musi być niższa niż 20%. Oznacza to, że świeży materiał wymaga wysezonowania, które zajmuje co najmniej 1,5 roku. Aby jednak surowiec nabrał odpowiednich właściwości, wymaga przechowywania w odpowiednich warunkach – przede wszystkim musi być składowany w miejscu przewiewnym oraz zadaszonym.

Nie zawsze jednak musimy sami dbać o przygotowanie drewna na opał. W sklepach zaopatrzymy się także w wysezonowane drewno kominkowe, które jest od razu gotowe do ułożenia w palenisku. Pamiętajmy jednak, że również takie suche drewno, sprzedawane często w większej ilości na palecie, wymaga właściwego przechowywania.

Przechowywanie drewna w drewutni i pod wiatą

Drewutnia to konstrukcja przeznaczona specjalnie do składowania drewna opałowego, zwykle wyposażona w ażurowe ściany. Współcześnie bywa połączona z domkiem ogrodowym na narzędzia. Właściwie trudno wyraźnie odróżnić ją od wiaty na drewno, która formą niewiele się od niej różni. Wiata może jednak być pozbawiona ścianek i podestu i składać się wyłącznie ze słupków i wpartego na nich zadaszenia – w takim wypadku należy samodzielnie zadbać o to, by szczapki nie spoczywały bezpośrednio na ziemi.

Wiatę na drewno – podobnie jak specjalny regał, np. wykonany samodzielnie – można ustawić przy ścianie budynku, garażu lub altanki. Najlepszym rozwiązaniem będzie wystawa południowa, gdzie drewno będzie miało najlepsze warunki do schnięcia.

Drewno kominkowe przechowywane w domu

W domowych warunkach nie przechowamy całego drewna potrzebnego na sezon grzewczy, jednak powinniśmy mieć możliwość zgromadzenia tu niewielkiego zapasu, który pozwoli na podtrzymanie ognia. Dzięki specjalnej wnęce pod kominkiem lub za nim z łatwością przechowamy – i dosuszymy – drewno potrzebne nawet na kilka dni.

Nieco mniej szczapek zmieści się w specjalnych koszach czy stojakach, które dostarczą opał na jednorazowe grzanie. Takie elementy ustawione w pobliżu kominka będą także pełniły rolę dekoracji, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na model o interesującym designie.

Facebook

Czy artykuł był przydatny?