Technologia

Drewniany blat do kuchni

Styl klasyczny, prowansalski czy retro to aranżacje, w których blaty drewniane prezentują się najlepiej. Można je również doskonale wkomponować w design nowoczesnych czy modernistycznych wnętrz. Drewno dodaje pomieszczeniu ciepłego charakteru i współtworzy przytulną atmosferę. Wykonane z tego materiału blaty robocze wymagają specjalnej pielęgnacji, by służyły nam długie lata.

Spośród wielu ofert na rynku możemy wybrać gotowe blaty z drewna. Dostaniemy je najczęściej w wymiarze 90 cm (długość) na 60-62 cm lub 90 cm (głębokość). Jeżeli zależy nam na innych gabarytach konieczne jest zamówienie tego elementu wyposażenia na wymiar. Kuchnia z naturalnym akcentem w postaci drewnianego blatu wygląda niezwykle elegancko.

Drewno lite czy klejone

Ważne jest, aby gatunek drewna, z którego wykonany jest blat, był odpowiedni. Musi być przede wszystkim wytrzymały, odporny na zarysowania, wilgoć i zmiany temperatury. Najlepsze do tego są jesion, dąb i buk oraz egzotyczne: merbau, tauari, palisander, ipe, oraz teak. Sosna czy topola są zbyt miękkie, by wykonany z nich blat wyglądał dobrze przez długi czas. Egzotyczne drewno jest bardzo odporne na wilgoć przez co idealnie sprawdza się jako blat np. przy zlewozmywaku. Blat wykonany z litego drewna posiada widoczne słoje i naturalne nierówności. Przez to sprawdza się we wnętrzach zaaranżowanych w rustykalnym stylu. Jednak bardziej trwałe i odporne na rozsychanie czy pęcznienie jest drewno klejone. Blaty wykonane w ten sposób składają się z dopasowanych, szlifowanych lameli.

Drewno w kuchni – zalety i wady drewnianego blatu

Drewniane blaty kuchenne są naturalne, ciepłe w dotyku i ekologiczne. Są również łatwe w konserwacji i renowacji. Można je również bez problemu przycinać czy zmieniać ich kształt, gdy po jakimś czasie zdecydujemy się na reorganizację kuchni. Niestety drewno jest podatne na zarysowania i odbarwianie się np. pod wypływem ciepła. Posiadacze takiego blatu w kuchni muszą pamiętać o podkładkach pod kubki z gorącymi napojami czy specjalnych podstawkach pod garnki. Im lepiej zakonserwowany i twardszy blat – tym dłużej utrzymuje się efekt wizualny. Dlatego warto powierzyć przygotowanie drewnianego blatu specjaliście.

Facebook

Czy artykuł był przydatny?