Technologia

Do czego mogą się przydać ściski stolarskie?

Ściski stolarskie wbrew pozorom są wykorzystywane nie tylko przez stolarzy. Gdzie jeszcze znajdują zastosowania? Jakie rodzaje ścisków znajdziemy w sklepach i który z nich będzie najbardziej przydatny w prostych, domowych pracach?

Ściski stolarskie w warsztacie

Ścisków stolarskich nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie, a nawet domowej skrzynce z narzędziami. Podstawowe zastosowanie znajdują jednak w warsztatach stolarskich. Dzięki nim dużo łatwiejsze staje się przymocowanie elementów drewnianych do stołu, okazują się też przydatne podczas montażu mebli, ościeżnic czy ram okiennych złożonych z kilku elementów.

Przez stolarzy ściski używane są także przy prasowaniu kilku warstw płyt meblowych lub desek. Gwarantują one dużą siłę nacisku, dzięki czemu zyskujemy pewność, że połączenie klejowe będzie odpowiednio wykonane i wytrzymałe. Umiejętnie użyte w pewnym sytuacjach mogą też z powodzeniem zastąpić zwykłe imadło.

Inne zastosowania ścisków

Na tym jednak zastosowania ścisków się nie kończą. Okazują się one bowiem bardzo przydatne przy wykonywaniu drobnych prac domowych. Zaciśnięte na zapieczonej nakrętce umożliwią wykonanie dźwigni niezbędnej do odkręcenia baterii wodociągowej, zaniedbanego zaworu czy też zdemontowania różnego typu skręcanych mebli i innych sprzętów domowych.
Poza tym koniecznie powinny znaleźć się na wyposażeniu hobbystów. Znacznie ułatwiają pracę modelarzy, majsterkowiczów czy domorosłych mechaników – nie tylko samochodowych, ale też rowerowych. Tym ostatnim ściski stolarskie przydadzą się między innymi do odkręcenia kół i innych elementów mocowanych nakrętkami. Działkowicze z kolei docenią fakt, że są one bardzo pomocne przy drobnych naprawach mebli i sprzętu ogrodowego.

Rodzaje ścisków stolarskich

Tak szerokie zastosowanie ścisków stolarskich jest po części wynikiem ich dużej różnorodności. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi ściski:

  • Typu C – W kształcie litery C. Niewielkie, poręczne i uniwersalne ściski, które zmieszczą się nawet w samochodowej skrzynce z narzędziami. Ich podtypem są ściski G, które wyposażone są ponadto w rękojeść.
  • Typu F – Analogicznie do typu C, te ściski mają kształt litery F. Jest to najpopularniejszy rodzaj ścisków stolarskich, znajdujący bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.
  • Sprężynowe – Ten rodzaj ścisków przypomina klamrę. Cechuje się najprostszą wśród omawianych typów konstrukcją i zastosowaniem ograniczającym się do najmniej złożonych prac.
  • Narożnikowe – Jak nietrudno się domyślić, takie ściski mocowane są na narożnikach płyty. Służą przede wszystkim do unieruchomienia obrabianych elementów na stole stolarskim.

Facebook

Czy artykuł był przydatny?