News

Amatorski warsztat – czego nie może w nim zabraknąć?

Domowy warsztat to królestwo przede wszystkim mężczyzn. Jeśli lubisz majsterkować, a naprawy sprawiają Ci prawdziwą przyjemność, powinieneś zadbać o odpowiedni sprzęt, który ułatwi pracę. Jakie narzędzia powinny znaleźć się w takim miejscu?

Podstawowe narzędzia

Do podstawowych narzędzi jakie powinny znaleźć się w każdym warsztacie naprawczym, nawet w tym całkowicie amatorskim, z pewnością należą młotek, wkrętak, zestaw kluczy nasadowych, poziomica, kątownik stolarski, a także śrubokręty, papier ścierny czy kombinerki i pędzle. Tego typu narzędzia nie zajmują dużo miejsca, ale też łatwo je zgubić. Jeśli więc chcemy mieć każde z nich zawsze pod ręką, najwygodniej będzie powiesić je na ścianie – niektórym wystarczy zwykła płyta z wbitymi w nią gwoździami, inni będą potrzebować również specjalnych półek, skrzynek czy organizerów. Wszystko zależy oczywiście od tego ile mamy narzędzi i jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na warsztat.

Elektronarzędzia

Prace związane z drobnymi naprawami czy hobbystycznym majsterkowaniem z pewnością ułatwią elektronarzędzia. Wiele osób nie może wyobrazić sobie warsztatu bez wkrętarko – wiertarki, która pozwoli na wywiercenie otworów. Podczas zakupów należy sprawdzić jakiej jakości są wiertła – czasem lepiej jest wydać nieco większą kwotę, ale mieć pewność, że urządzenie posłuży nam przez wiele lat. Często używanym narzędziem jest również szlifierka. Z jej pomocą bez większego wysiłku możemy przeciąć blachę czy płytki ceramiczne, wygładzić spawy, czy usunąć rdzę. Średnica tarczy modeli przeznaczonych do użytku domowego to zazwyczaj 115 mm, a ich moc wynosi zwykle od 450 do 900W. Bardzo przydatnym narzędziem w każdym warsztacie jest z pewnością wyrzynarka umożliwiająca wycinanie zarówno prostych linii, jak i nieregularnych kształtów w miękkim drewnie i metalu. Podczas zakupu tego urządzenia trzeba pamiętać o wyborze odpowiednich brzeszczotów dobieranych w zależności od ciętego materiału.

Spawarka

Oprócz narzędzi elektrycznych o niewielkich rozmiarach przydadzą się również urządzenia o nieco większych gabarytach, jaką na pewno jest spawarka. Czy warto ją kupić? Oczywiście tak. W każdym gospodarstwie domowym zdarzają się sytuacje, kiedy będzie ona potrzebna, np. do naprawy części samochodowych, czy metalowego płotu. Spawarki pozwalają na połączenie dwóch metali o podobnych właściwościach. Nowoczesne urządzenia tego typu, jak np. dostępne na emaks.pl/spawanie/ sprawdzą się zarówno w przypadku bardziej doświadczonych osób, jak i zupełnych laików. Spawarki inwentorowe przystosowane są do pracy z wykorzystaniem elektrod w osłonie argonu. Intuicyjna obsługa cyfrowa stanowi z pewnością duże ułatwienie podczas pracy, a ponadto są one wykonane z najwyższej jakości trwałych materiałów. Decydując się na zakup spawarki powinniśmy również kupić materiały eksploatacyjne (druty, elektrody, gaz), a także zadbać o ochronę naszych oczu (maska spawalnicza) i specjalną odzież. Tylko w ten sposób uniknąć możemy groźnych poparzeń i zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pracy.

Facebook

Czy artykuł był przydatny?